VİTAMİN B7 (BIOTIN), VİTAMİN B9 (FOLİK ASİT) VE VİTAMİN B12 (SIYANOKOBALAMIN) ANALİZLERİ AKREDİTASYON KAPSAMIMIZDA!

 width=

Şubat 15, 2021

Çeşitli işlem basamaklarından geçen gıda ürününüz için, teoride hesapladığınız vitamin içeriğini son üründe de sağlayabiliyor musunuz?

Ürününüz için kullandığınız beyanlar ve etiketinizde, belirttiğiniz vitamin içeriği yönetmeliklerdeki koşulları sağlıyor mu?

Neden Vitamin Analizi?

Bir gıdanın vitamin içeriğinin, yönetmeliklerle ve ürün etiketiyle uygunluğunun değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Gıda ürünü, üretim sırasında pek çok işlem basamağından geçtiği için; içeriğindeki vitamin miktarlarının ürün etiketinde belirttiğiniz seviyede olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.

Bu sebeple, ürünlerin doğruluğunun yüksek ve hassas metotlarla analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Sizlere hızlı ve güvenilir hizmet sunabilmek üzere, Intertek Gıda Laboratuvarı olarak, tahıl bazlı ürünlerinizde HPLC/DAD metodu ile B7, B9 ve B12 vitamin analizlerini akreditasyon kapsamımıza ekledik.

1

Vitamin B7 (Biotin)

2

Vitamin B9 (Folik Asit)

3

Vitamin B12 (Siyanokobalamin)

Yasal Mevzuat

Vitaminler gıdalarda doğal olarak bulunabildiği gibi, gıdalara bileşen olarak da eklenebilmektedir.

Bu konu ilgili kurallara, genel hatlarıyla 07.03.2017 tarihli ve 30000 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelik”te yer verilmektedir. Bu yönetmelikte, vitaminlerin gıdalara eklenebileceği formlar ile beraber minimum ve maksimum bulunma koşullarına da değinilmiştir.

Bunun yanı sıra, bazı gıdalara özel tebliğler ile, ilgili gıda grubu için vitamin gereklilikleri oluşturulmuştur. Örneğin; Bebek Formülleri ve Devam Formülleri Tebliği’nde vitaminlerin beslenme bildirimi zorunlu tutulmuş olup, minimum ve maksimum limit değerleri belirtilmiştir (Tebliğ No: 2019/14).

Ek olarak, 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “TGK Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği”ne göre, vitaminlerin bildiriminin zorunlu bulunmadığı ancak bildirilmesi durumunda, sağlaması gereken koşullar açıklanmıştır.

Ayrıca bir vitamini doğal olarak içeren veya bu vitamin ile zenginleştirilmiş ürünler; 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı “TGK Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği” baz alınarak gıda etiketinde vurgulanabilmektedir.

Bu kapsamda beslenme ve sağlık beyanı yapılabilmesi için; beyanı yapılan vitaminin, son üründe yönetmeliklerde belirtilen limit değerleri sağlaması gereklidir.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.