TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA ETİKETLEME GEREKLİLİKLERİ

 width=

Şubat 07, 2023

Gıda etiketi, ürüne ait bilgileri tüketicilere iletmenin birincil yöntemidir. Etiketler, temel ürün bilgilerinin yanı sıra beslenme ve gıda güvenliği konusunda bilgiler sağlarken, pazarlama ve reklam için de bir araç görevi görmektedir. Tüketiciyi yanıltmaması ve doğru bilgilerin sağlanması için gıda etiketleme gereklilikleri ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelere tabidir.

Tüketicilerin etiket okuma bilincinin artması ve mevzuatlarda etiketlere yönelik kuralların belirlenmesi üreticilerin bazı gereklilikleri sağlamasına sebep olmaktadır. Hazır ambalajlı bir ürüne ait etiketi okuyan tüketiciler doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak istemektedirler.

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği algı farklılıkları ve bilgi gereksinimleri dâhil gıda hakkında bilgilendirme açısından tüketicilerin üst düzeyde korunmasına ilişkin kuralları belirlemeyi amaçlamıştır.

Yönetmeliğin uygulanmasına yönelik olarak, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuz gıdaların etiketinde, tanıtımında, sunumunda ve reklamında kullanılan terimler ve ifadeler ile ilgili olarak; tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini sağlamak  ve yanıltılmasını önlemek, gıdaların etiketlenmesi, sunumu, tanıtımı ve reklamında yer alan yazılı ve görsel bilgilerin, kullanılan terimlerin ve ifadelerin kullanım koşulları konusunda gıda işletmecilerine yardımcı olmak ve resmi kontroller sırasında yapılacak değerlendirmelerde uygulama birlikteliği sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ve Kılavuz gereklilikleri ile uyumlu etiket oluşturmak yasal mevzuatlara hakim olmayı gerektirmektedir.

Etiketlerinizin yasal mevzuatlara uyumlu olmasını ve tüketicileri yanıltmadan doğru etiket bilgilerini sağlamak isteyen siz üreticiler için Intertek mevzuat departmanı; etiketleme gereklilikleri konusunda sizlere doğru bir şekilde rehberlik edebilir ve en son düzenlemeler ve metodolojiler ile ilgili güncel bilgilere ulaşmanızı sağlayabilir.

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.