TÜRK GIDA KODEKSİ HAYVANSAL GIDALARDA BULUNABİLECEK FARMAKOLOJİK AKTİF MADDELERİN SINIFLANDIRILMASI VE MAKSİMUM KALINTI LİMİTLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Eylül 08, 2022

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan, TGK Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik; 11.11.2021 tarihli ve 31656 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelikte Yapılan Bazı Değişiklikler:

MADDE 1- 7/3/2017 tarihli ve 30000 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğine geçici madde eklenmiştir.

Geçiş Hükmü

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddeyi ihdas eden Yönetmelikle değiştirilen farmakolojik aktif maddeler ile ilgili faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 30/12/2021 tarihine kadar bu maddeyi ihdas eden Yönetmelik hükümlerine uyum sağlamak zorundadır.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin Ek 1’indeki Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri başlıklı Bölüm-1’de yer alan İzinli Maddeler listesindeki “Diflubenzuron”, “Gentamisin”, “Lidokain” ve “Paromomisin” isimli aktif maddelere ait satırlar değiştirilmiş ve aynı listede yer alan “Balsamum peruvianum” satırından sonra gelmek üzere “Bambermycin”, “Brotizolam” satırından sonra gelmek üzere “Bupivacaine”, “Chrysanthemi cinerariifolii flos” satırından sonra gelmek üzere “Ciclesonide” ve “Orotik asit” satırından sonra gelmek üzere “Ovotransferin” isimli aktif maddelere ait satırlar eklenmiştir.

Tebliğin tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.