TEXTILE EXCHANGE STANDARTLARI

 width=

Nisan, 2022

2019 Textile Exchange Sürdürülebilirlik Konferansı'nda, 36'dan fazla büyük marka 2025 yılına kadar sürdürülebilir pamuğa ulaşma taahhüdünde bulunmuştur. Bu taahhüt, daha sürdürülebilir moda için bir talep olduğunu ve şirketlerin bu uygulamaları sektör genelinde sürdürmeye katkıda bulunmaya istekli olduklarını göstermektedir.

Bu rekabetçi iş ortamında tedarikçiler ve üreticiler, bağımsız sertifikasyona sahip ürünleri ve ürün sürdürülebilirliği yönündeki iddiaları ile; küresel ticaret pazarında farklılaşmaya ve rekabet etmeye çalışmaktadırlar. Textile Exchange Standartları, aşağıda belirtilen içerikler dahil olmak üzere, birkaç önemli endüstri standardı geliştirmiştir:

Global Recycled Standard (GRS)
Küresel Geri Dönüşüm Standardı; geri dönüştürülmüş içeriklerin üçüncü taraf sertifikasyonu, gözetim zinciri, sosyal ve çevresel yönetimi, kimyasalların kullanımı ve kısıtlamalarına ilişkin gereksinimleri ortaya koyar. GRS'nin amacı, ürünlerde geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını artırmak, üretimlerinden kaynaklı zararları azaltmak ve ortadan kaldırmaktır.

Recycled Claim Standard (RCS)
Geri Dönüşüm İddia Standardı, geri dönüştürülmüş içeriğin ve gözetim zincirinin üçüncü taraflarca sertifikasyonu için gereklilikleri ortaya koyar. RCS'nin amacı, geri dönüşüm malzemelerinin kullanımını artırmaktır.

Organic Content Standard (OCS)
Organik İçerik Standardı, bitmiş ürünlerdeki organik içeriğin izlenebilirliliğinin sağlaması ve doğrulanması için oluşturulmuş bir standarttır. Tarladan veya çiftlikten başlayıp nihai ürüne kadar organik materyal miktarını ve varlığını doğrular, güçlü bir tedarik zinciri yönetimi sağlar. %5 ila 100 organik materyal içeren ürünlere uygulanır.

Content Claim Standard (CCS)
Tekstil endüstrisinin uluslararası sorumlu ve sürdürülebilir gelişimi destekleyen en önemli kâr amacı gütmeyen kurumlarından biri olan Textile Exchange tarafından desteklenmektedir. 

CCS, şirketlere bir ya da birden fazla belirli bir girdi malzemesinin nihai bir üründe olduğunu doğrulamalarını sağlayan bir araç sunan uluslararası ve gönüllü bir saklama zinciri standardıdır. CCS için Belgelendirme, saklama zinciri ilkelerinin her bir üretim aşamasında izlendiğini doğrular, kaynaktan nihai ürüne kadar ham madde malzemelerinin akışını izler, ürün akışını, dokümantasyonu, hacim mutabakatlarını ve malzeme ve ürünlerin ayrıştırılmasını izler. CCS, maksimum doğrulama ve izleme seviyeleri için kapsam ve işlem sertifikalarına dayanır. 
CCS, tüm Textile Exchange standartlarının temelini teşkil etmekle birlikte; Textile Exchange standartlarının dışında da olabilir. CCS, üretim süreci belgelendirmesinde bağımsız olarak doğrulanacak olan ham madde belgelendirmesinin kendisini kapsamaz. CCS ayrıca işleme girdilerini (Örneğin; kimyasallar) veya üretimin veya yasal uyumluluğun herhangi bir sosyal veya çevresel boyutunu ele almaz. Bu, standardın herhangi bir girdi malzemesiyle kullanılmasına olanak tanır ve
herhangi bir tedarik zincirine uygulanabilir. CCS'nin amacı, içerik iddialarının doğruluğunu sağlamaktır. 

Intertek Nasıl Yardımcı Olabilir?
Kuruluşların, baştan uca tedarik zinciri riskini azaltmalarına ve markalarını korumalarına yardımcı olan çözümler sunma noktasında 20 yıldan fazla deneyime sahip olan Intertek; GRS, RCS, OCS, GOTS ve CCS standartlarına ilişkin belgelendirme hizmeti sağlamada, global bağlamda akreditedir.

 

Detaylı bilgi için;

+90 549 813 24 61 ya da suppliermanagement-turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.