OYUNCAKTA ALEVLENEBİLİRLİK GÜVENLİĞİ STANDARDI EN71-2: 2020 YENİLENDİ!

 width=

Ocak 27, 2021

Alevlenebilirlik Oyuncak Güvenliği Standardı olan EN 71-2: 2020, yakın zamanda Avrupa Standartlar Komitesi (CEN-CENELEC Management Centre) tarafından güncellenmiştir.

Yeni Eklenen Bazı Tanımlar ve Anlamları Şunlardır:

Oyuncak Kılık Değiştirme Kostümü (Toy Disguise Costume): Çocuğun bir karakter gibi davrandığı, yaratıcı oyunu kolaylaştırmak için çocuklar tarafından giyilmesi amaçlanan kostümlerdir.

Bir Çocuk Tarafından Girilmesi Amaçlanan Oyuncaklar: Bir çocuğu tüm yönlerden tamamen veya neredeyse tamamen çevrelemeyi amaçlayan, kumaştan ve/veya polimer tabakalardan ve filmlerden yapılmış oyuncaklardır.

Başlıca Değişiklikler Oyuncak Kılık Değiştirme Kostümleri ile İlgilidir:

  • Oyuncak kostümlerin, artık üreticinin talimatlarında yıkanmayacağı belirtilmiş olsa dahi; yıkamadan önce ve sonra test edilmesi gerekmektedir.
  • Ek olarak; test yöntemi, yarı boyutlu numunelerin birleştirilmesine, dar malzemelerin, dolguların ve süslemelerin küçük numuneler olarak test edilmesine izin vermektedir.

Bilgilendirici Ek Kısımlarındaki Değişikliklerin Bazıları Şunlardır:

  • Daha önce PD CEN / TR 15371-1 yorumlama dokümanında örneklenen ve başa giyilen farklı tipteki oyuncaklar, standardın Ek A.3 kısmında ele alınmaktadır.
  • Ek A.4’te, 12 aylıktan küçük çocuklar için olan kostümlerin, oyuncak kılık değiştirme kostümleri olarak kabul edilmeyeceği belirtilmektedir; çünkü ilgili yaş aralığındaki çocuklar, giydikleri karakter hakkında herhangi bir fikre sahip değildir ve bu nedenle yaratıcı rol yapma oyunlarına katılamazlar.
  • Ek A.8, oyuncak kılık değiştirme kostümlerinde alevin yayılma oranının nasıl azaltılacağına ilişkin tasarım ve yapımla ilgili önerileri içeren yeni bir ektir.
  • Ek A.9, oyuncak kılık değiştirme kostümlerinin test numunelerinin seçimine yardımcı olacak akış şemalarını içerir.

Üreticiler için Gereklilikler

EN 71-2: 2011 + A1: 2014, yakın gelecek için hala 2009/48/EC oyuncak direktifi kapsamında uyumlaştırılmış oyuncak standardı olarak kabul görmektedir. Bununla birlikte, üreticiler; oyuncak kılık değiştirme kostümlerini daha önce olduğundan daha küçük numunelerin de test edileceğini dikkate alarak tasarlamaya başlamalı ve ek A.8'deki yönergeleri dikkate almalıdır.

 

 

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.