Önemli Güncelleme: KKDİK (Türk REACH) Ön Kayıt

Ocak 5, 2021

31 Aralık 2020 tarihinden sonra da ön kayıt modülünün aktif olacağı için; Intertek, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile geç ön kayıtların kabul edileceğini teyit etmiştir.

Piyasaya ne zaman sürüldüklerine bakılmaksızın, gerekliliklere tabi olan tüm maddeler için bu uygulama kullanıma hazır hale getirilmiştir. Geç ön kayıtlar için son kabul süresi tanımlanmamıştır, bu sebeple; firmaların, Türkiye'de ithal edilen/üretilen ürünlerin listelerini gözden geçirmesi ve herhangi bir madde için ön kayıt gerekliliğinin kontrolünü sağlamaları önem arz etmektedir. 2021 yılı itibarıyla başlayacak olan ortak kayıt sürecine dahil olabilmek üzere; madde ön kayıtlarının öncelikli olarak gönderilmesinin önemini ise lütfen dikkate alınız.

KKDİK yönetmeliği; firmaların kendi başlarına, karışımlarda veya tasarlanan salımı yılda 1 metrik tona eşit veya daha fazla olan eşyalar içerisinde üretilen veya Türkiye pazarına arz edilen maddelerin ön kaydını ve kayıtlarını gerektirmektedir.

Türkiye’ye kimyasal madde ihraç eden firmalar, KKDİK kayıtlarını ve Türkiye Sınıflandırma, Etiketleme ve Paketleme (SEA) bildirimlerini kendi adlarına yerine getirmek için bir Tek Temsilci (TT) atayabilirler. Intertek, Intertek Türkiye tüzel kişiliği aracılığı ile; KKDİK Madde 9’da öngörülen şekilde Türk Tek Temsilci rolü ile aksiyon alabilmektedir.

Yeni SEA güncellemesiyle birlikte ise; C&L bildirimleri, madde tehlikeli olsun ya da olmasın KKS uygulaması aracılığıyla tüm maddeler için tonaj limiti olmaksızın yapılmalıdır.

Tüm kayıtlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlanmalıdır. 31 Aralık 2023 tarihinden itibaren, KKDİK’in ilgili hükümlerine uygun olarak kayıt yapılmadığı takdirde; yılda 1 metrik tona eşit veya daha yüksek olan herhangi bir madde - kendi başına, karışımlarda veya eşyalarda üretilemez veya piyasaya sürülemez.

Intertek’in uzman ekibi, daha önce tanımlanmamış ve henüz kaydedilmemiş olan bir maddenin Kimyasal Kayıt Uygulaması (KKS) aracılığıyla sunulan yeni imkanlar doğrultusunda geç kalınmadan kaydedilmesini sağlamaya yardımcı olmak üzere sizlere destek sağlamaktadır.

Hizmetlerimiz, ayrıca; Sınıflandırma ve Etiketleme bildirimlerini, KKDİK kayıtlarını (MBDF faaliyetleri dahil) ve KKDİK Ek-18 uyarınca onaylanmış bir sertifikalı temsilci tarafından hazırlanması gereken SDS hazırlığını da içermektedir.

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 46 46 ya da hers.turkey@intertek.com


Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
Maltepe
+90 216 445 00 00
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.