OMEGA-3 | OMEGA-6 | OMEGA-9 EPA | DHA

 width=

Mart 15, 2021

Omega 3-6-9, EPA ve DHA yağ asitleri insan sağlığı için oldukça önemlidir. Tüketiciler tarafından gıdalarda ne kadar bulunduğunun bilinmesi ile; kişi, beslenme düzenlerine daha çok dahil edilebilir ya da eksilikliği durumunda takviye edebilir.  

 

Hidrojen, karbon ve oksijenden meydana gelen ve organik bir bileşik olan yağlar, içerdikleri yağ asitleriyle birbirlerinden ayrılırlar. Yapılarında çift bağ içermiyorlarsa; doymuş (saturated) çift bağ içeriyorlarsa; doymamış (unsaturated) yağ asitleri olarak tanımlanırlar. Doymamış yağ asitleri, ilk çift bağın bulunduğu omega karbonuna göre; n-3, n-6, n-7 ve n-9 gibi isimler alırlar.

İnsan ve diğer memelilerin vücutlarında sentezlenemeyen ve mutlaka dışarıdan takviye besinler yoluyla alınması gereken yağ asitlerine esansiyel yağ asitleri (EYA) denir. Bu yağ asitleri; 18 karbonlu ve 3 çift bağ içeren α-linolenik asit (ALA, 18:3), 18 karbon atomlu ve iki çift bağ içeren linoleik (LA, 18:2) asittir.

Alfa Linolenik Asit (ALA), insan vücudunda bulunan desatüraz ve elongazlar ile; EPA (eicosapentaenoic acid) (C20:5 w-3) ve DHA (docosahexaenoic acid) (C22:6 w-3) gibi ana metabolitlere dönüşür.

Omega-3 ile Omega-6 yağ asitleri, çoklu doymamış ve esansiyel yağ asitleridir (EYA). En yaygın Omega-3 çeşitleri; EPA, DHA ve ALA’ dir. En yaygın Omega-6 yağ asitleri, araşidonik asit (ARA) gibi linoleik asittir.

Omega-9 yağ asitleri, tekli doymamış ve vücutta kendiliğinden üretilebilen yani esansiyel olmayan yağ asitleridir.

Vücuttaki çoğu hücrede en çok bulunan yağ asidi türüdür.

Omega Yağ Asidi Grubu

Yağ Asidi

Formül

Omega - 3

Alpha Linolenic Acid (ALA)

C18:3n3

Eicosapentaenoic Acid (EPA)

C20:5n3

Docosahexaenoic Acid (DHA)

C22:6n3

Omega - 6

Linolenic Acid (LA)

C18:2n6

Gamma-Linolenic Acid (GLA)

C18:3n6

Arachidonic Acid (ARA)

C20:4n6

Omega - 9

Oleic Acid (OA)

C18:1n9

Omega-3, kalp sağlığı, ruh sağlığı, karaciğer yağlanması, kemik sağlığı ve bebek beyin gelişiminde; Omega-6, kronik hastalık semptomlarının (şikayet) tedavisinde; Omega-9, kolesterolü azaltmada ve diyabetli hastaların tedavisinde olumlu etkiler göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Omega-3 açısından zengin olan EPA ve DHA yağlı balıkların, haftada en az iki kez tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Omega Yağ Asidi Grubu

Gıda Kaynağı

Omega-3

Ceviz, Keten Tohumu Yağı, Soya Fasülyesi, Kanola Yağı, Yağlı Balık ve Balık Yağları, Alg Yağları

Omega-6

Ayçiçek Yağı, Pamuk Tohumu Yağı, Mısır, Soya Fasülyesi, Çuha Çiçeği Yağı, Çörek Otu Yağı, Yumurta, Et

Omega-9

Zeytin Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı

Intertek, Omega 3-6-9 EPA ve DHA yağ asitleri analizlerini akredite olarak sağlamaktadır.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.