KOZMETİK ÜRÜNLERİNİZE KORUYUCU ETKİNLİK (CHALLENGE) TESTİ YAPTIRIYOR MUSUNUZ?

 width=

Kasım 13, 2023

Ürünlerinizde kullandığınız koruyucunun ne kadar etkin olduğunu biliyor musunuz? Ürünlerinizde mikroorganizmalardan kaynaklı kalite kaybı yaşıyor musunuz?

Kozmetiklerde Koruyucu Madde Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Kozmetiklerin çoğu steril olarak üretilmezler. Bunun yanında kozmetikler üretim esnasında, depolama aşamasında veya kullanım esnasında mikroorganizma bulaşısına maruz kalabilirler. Mikroorganizma bulaşması üründe kalite kaybına ve insanlarda sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bir ürün alındığı zaman ya da kullanım esnasında kabul edilebilir limitlerin altında mikroorganizma içermesi sağlanmalıdır. Bu amaçla kozmetik ürünlere, mikroorganizma gelişimini engelleyen koruyucu maddeler ilave edilir.

 

Kouyucu Etkinlik Testleri Gerekli mi?

Kozmetik ürünlere konulan koruyucu maddeler; ürünün raf ömrünü ve kullanım süresini devam ettirmelidir. Ürün kullanım esnasında birçok mikroorganizma tarafından bulaşıya uğrayabilir. Koruyucular; tek başlarına kullanılabildikleri gibi, etkinliğini genişletmek için kombinasyon halinde de kullanılmaktadır. Herhangi bir üründeki koruyucuların etkinliğinin saptanması ya da deneysel olarak çeşitli maddelerin koruyucu olarak kullanımını araştırmak için standart yöntemler geliştirilmiştir. Bu testler; genel olarak challange test (preservative effectiveness test) (PET) ya da antimicrobial effectiveness test (AET) olarak adlandırılmaktadır.

 

Sunduğumuz Test Hizmetlerimiz

Test Adı

Uygulama Alanı

Metot

Akredite

Kozmetik Ürünlerde Antimikrobiyal Etkinliğin Değerlendirilmesi (Challenge Test)

 Kozmetikler

 ISO 11930

Kozmetikler

Kozmetik Ürünlerde Antimikrobiyal Etkinliğin Değerlendirilmesi (Challenge Test) European Pharmacopoeia

 Kozmetikler

 EUP 5.1.3

 Kozmetikler

Kozmetik Ürünlerde Antimikrobiyal Etkinliğin Değerlendirilmesi (Challenge Test) United States Pharmacopeia

 Kozmetikler

 USP 51

 -

 

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.