KASITLI OLARAK EKLENMEMİŞ MADDELER - NIAS 

 width=

Ekim 14, 2022

Gıda ile temas eden malzemelerdeki kasıtlı olmayan maddeler (NIAS), gıda paketleme endüstrisi için potansiyel bir güvenlik sorunu teşkil eder. Madde ve malzemelerin güvenliğini ve uygunluğunu değerlendirmek için NIAS'ı taramak, tanımlamak ve ölçmek için test ve analiz çalışmaları gereklidir.

NIAS, plastik malzemelerin veya gıda ile temas eden eşyaların imalatında kullanılan maddelerin üretim veya ekstraksiyon işlemlerinden kaynaklanan safsızlıkları, reaksiyon ürünlerini veya bozunma ürünlerini içerir.

Gıda ile temas etmesi amaçlanan plastik madde ve malzemelere ilişkin (AB) 10/2011 Sayılı Komisyon Yönetmeliği, nihai gıda ambalaj ürünleri veya eşyalarındaki potansiyel sağlık risklerinin, üretici tarafından uluslararası kabul görmüş gıda koruma ilkelerine uygun olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Listelenmemiş maddeler (NLS), gıda ile temas risk değerlendirme çalışmalarında dikkate alınması gereken başka bir kimyasal madde kategorisidir. NLS, keyfi veya ticari nedenlerle zararlı olmadığı kabul edildiğinden genellikle listelenmeyen maddeler olarak sınıflandırılır, ancak yine de değerlendirmeye tabidirler. NIAS risk değerlendirmesinin merkezinde ve NIAS uyumluluğunu göstermeye yönelik ilk adım, gıda ile temas eden malzemenizde hangi maddelerin bulunduğunu belirlemektir. Yan reaksiyonlardan ve bozunma ürünlerinden türetilen maddeler geniş ölçüde tahmin edilebilir ve analitik bir strateji geliştirmek için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanılabilirken, gıda ile temas eden malzemenin yaşam döngüsünün herhangi bir noktasında kontaminasyon meydana gelebilir ve tanımlama önemli bir zorluk teşkil edebilir.

NIAS'ın gıda ile temas etmesi amaçlanan tüm malzemeler için geçerli olduğu ve gıda ile temas eden tüm malzemelerin kasıtlı olmayan maddeler içerme potansiyeline sahip olduğu göz önüne alındığında, tüketici sağlığına yönelik herhangi bir riskin ele alınması kritik öneme sahiptir. Kalite ve güvenliği hayata geçiren NIAS güvence hizmetlerimiz, kasıtlı olarak eklenmemiş maddelerle ilişkili içsel riski belirlemenizi ve azaltmanızı sağlar.

NIAS Test ve Risk Değerlendirme Çözümleri

Son derece deneyimli NIAS konusunda uzman bilim insanlarımız ve düzenleyici uzmanlarımız tarafından risk değerlendirmeleri, bu adımları izleyerek sunulur.

  1. Bilgi Toplama: Düzenleyici uzmanlarımız, üretim sürecinden ilgili tüm bilgiler dahil olmak üzere malzeme bileşiminin tam (mümkün olduğunca) anlaşılmasını sağlamak için gıda ile temas eden malzemenin kimyasal bileşimi hakkında bilgi toplar.
  2. Analitik Taramalar: NIAS tarama programları, NIAS'ın varlığını belirlemek ve yarı nicelleştirmek için çok çeşitli numune hazırlama teknikleri (örneğin kontrollü koşullar altında solventlerle ekstraksiyon) ve analitik teknikler (termal desorpsiyon gaz kromatografisi uçuş süresi kütle spektrometrisi (GC/Q-TOF) gaz kromatografisi kütle spektrometrisi (GC- MS), sıvı kromatografisi – kütle spektroskopisi (LC-MS), endüktif olarak eşleştirilmiş plazma kütle spektrometrisi (ICP-MS)) ile yürütülür.
  3. Tehlikeli Maddelerin Tanımlanması: Toksikoloji uzmanlarımız, literatür araştırmalarına ve/veya risk değerlendirmesine ilişkin uluslararası kabul görmüş bilimsel ilkelere (ör. TTC yaklaşımı / Cramer sınıflandırması) dayanarak herhangi bir tehlikeli maddenin varlığını belirler.
  4. Maruziyet Değerlendirmesi: NIAS ekiplerimiz, gerçek maruziyeti ve tahmini günlük alımı tanımlamak için migrasyon çalışmaları ve/veya maruziyet değerlendirmeleri gerçekleştirir.
  5. Nihai Risk Değerlendirmesi: Düzenleyici ve toksikoloji danışmanlarımız, tüketici için risk ve tehlikeyi hesaplar ve gerekirse tavsiyelerde bulunur. Nihai madde veya malzeme ile ilişkili herhangi bir potansiyel sağlık riski hakkında tam belgelenmiş rapor sunuyoruz.

Analitik bilim insanlarımız ve düzenleyici ekiplerimiz gıda ile temas uyumu konusunda yaklaşık 30 yıllık deneyime sahiptir. Gıda ile temas eden malzemeleriniz için uyumluluğu sağlamanıza yardımcı olmak için uygun maliyetli analitik veri paketleri, düzenleyici kılavuzlar ve belgeler aracılığıyla Toplam Kalite Güvencesi uzmanlıklarını uygularlar. Küresel erişimimiz, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kurumlarla bağlantı kurmamıza olanak tanır ve bilgi toplama, test gereksinimleri ve belgelere yönelik stratejik yaklaşımımız, hızlı uyumluluk, destek bildirimi elde etmenize veya belirli gıda ile temas eden madde veya malzemeleriniz için ihtiyaç duyduğunuz analitik verileri ve bilgileri sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.