KAĞIT VE KARTON ÜRÜNLERİN GIDA TEMAS UYUMLULUĞU

 width=

Ekim 18, 2022

Gıda ile temas eden kağıt ve karton malzemelerinizin güvenliğini ve uyumluluğunu sağlamak için; ürünleriniz, yasal düzenlemelere tabi maddeler kullanılarak üretilmeli ve geçerli düzenleyici test gereksinimlerine uygun olmalıdır.

Gıda ile temas eden kağıt ve karton malzemelerin kullanımına ilişkin düzenlemeler bölgelere göre farklılık gösterse de temel gereksinimler aynı kalmaktadır. Genel olarak gıda ile temas eden malzemeler tüketiciler için sağlık riski oluşturmamalı, gıdanın organoleptik özelliklerini etkilememeli veya gıdanın bileşimini değiştirmemeli ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP) gerekliliklerine göre üretilmelidir.

Daha spesifik olarak, gıda ile temas eden kağıt ve karton malzemeler, bileşim ve test gereksinimlerine tabidir. Geçerli küresel yönetmelikler, kağıdın üretilebileceği maddelerin pozitif bir listesini ve gıda ile temas eden nihai ürün için uygunluk testi gerekliliklerini belirtir. Belirli maddeler için ek kısıtlamalar veya ürünün amaçlanan son kullanımı da belirtilebilir.

Küresel yönetmeliklerde belirtilen kurallara ek olarak, bu malzemelerin güvenliği, endüstri birlikleri tarafından yayınlanan kılavuzlarda açıklanan tavsiyelere uyularak kanıtlanabilir. Geri dönüştürülmüş kağıdın güvenli kullanımı (örnek olarak) her zaman ulusal yönetmeliklere dahil değildir, ancak kılavuzlar, kimyasal saflık için güvenlik 

sınırları belirleyerek uyumluluğu kanıtlamanın bir yolunu sağlayabilir.

Kağıt ve karton gıda ambalaj malzemeleri için aşağıdaki küresel düzenlemeler yürürlüktedir.

  • AB (EC) 1935/2004, Alman BfR XXXVI ve diğer AB Üye Devletleri Mevzuatı
  • ABD FDA 21 CFR 176.170 ve 21 CFR 176.180
  • Çin GB 4806.8 ve GB 9685
  • Mercosur GMC Res 40/15

 

Gıda ile Temas Eden Kağıt ve Karton Malzemeler ile İlgili Çözümlerimiz

Sektör hakkında derinlemesine bilgi ve kapsamlı test programları ile gıda ile temas eden ürünler konusundaki uzmanlarımız; ürünlerin güvenli ve yüksek kalitede olmasını sağlamak için önde gelen gıda ambalajı üreticileri ve tedarik zincirindeki paydaşlarla yakın bir şekilde çalışır ve küresel yetkililerin yasal gerekliliklerini karşılar.

Uzmanlarımız, gıdayla temas eden ürünün tedarik zinciri ve yaşam döngüsü boyunca tasarımdan üretime eksiksiz bir danışmanlık desteği sağlar. Hizmetlerimiz şunları içerir:

  • Ürününüzün bileşiminin ilgili yönetmeliklere uygun olup olmadığını değerlendirmek
  • Uyumluluk stratejileri ve maruz kalma değerlendirmesi dahil olmak üzere düzenleyici rehberlik sağlamak
  • Geçerli uyumluluk testini belirlemek, optimize etmek ve yürütmek
  • Güvenilir bilgileri elde etmek ve gözden geçirmek için doğrudan tedarik zincirinizle birlikte çalışmak
  • Pazar sonrası olay yönetimi ve risk değerlendirmesine yardımcı olmak

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.