GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD (GOTS)

KÜRESEL ORGANİK TEKSTİL STANDARDI

 width=

Mart, 2022

Organik tekstiller için dünya çapında tanınan gereksinimleri tanımlamak üzere önde gelen standart belirleyiciler tarafından geliştirilen GOTS; ham maddelerin hasatından çevresel ve sosyal açıdan sorumlu üretime ve etiketlemeye kadar, tüketiciye itimat edilebilir bir güvence sağlar.

 

Tüm İşlem Aşamaları

GOTS standardı, en az %70 sertifikalı organik liflerden yapılan tüm tekstil ürünlerinin işlenmesi, üretilmesi, paketlenmesi, etiketlenmesi, ticareti ve dağıtımını kapsar.

GOTS sertifikasyon sistemi, tekstil tedarik zincirindeki ilk işlem adımıyla başlar. Tekstil ürünlerinin işlenmesi, elyafın ipliğe ve ipliğin kumaşa dönüştürülmesine dayanmaktadır. Örneğin, pamuk için çırçırlama; tohumların pamuk kozalarından çıkarıldığı ilk işleme aşamasıdır. İlk üretim olan organik lif ekimi; IFOAM Standartlar Ailesi'nde onaylanan herhangi bir uluslararası veya ulusal organik tarım standardı kapsamındadır.

 

Ekolojik ve Sosyal Kriterler

Gerçekten sürdürülebilir bir tekstil endüstrisi oluşturmak için GOTS, tekstil ürünlerinin işlenmesini ve üretimini hem çevresel hem de sosyal kriterler temelinde değerlendirir. Bu, kullanılan kimyasal girdilerden işçilere gösterilen etik muameleye kadar her şeyin değerlendirilmesi anlamına gelir. GOTS sertifikasına sahip olmak için tüm kriterlerin karşılanması zorunludur.

GOTS Standardı yalnızca zorunlu kriterlerden oluşur. Ayrıca GOTS Kılavuzu, uygulamaya yönelik yorumlar ve tavsiyeler sağlar. Standart, en az %70 sertifikalı organik liflerden yapılan tüm tekstillerin işlenmesi, üretilmesi, paketlenmesi, etiketlenmesi, ticareti ve dağıtımını kapsar. 

İki GOTS etiket derecesi vardır:

En az %95 organik lif gerektiren 'organik' ve en az %70 organik lif gerektiren 'organik malzemelerden yapılmış'.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.