GIDA İLE TEMAS EDEN PLASTİKLER YÖNETMELİĞİ (AB) 10/2011 ÇÖZÜMLERİ

 width=

Ekim 12, 2022

Intertek, plastik maddelerinizin ve malzemelerinizin (AB) 10/2011 Yönetmeliği kapsamındaki gereksinimlere uygun olmasını sağlama konusunda size destek olabilir.

(AB) 10/2011 sayılı Yönetmelik, gıda ile temas etmesi amaçlanan plastik madde ve malzemeler için güvenlik gerekliliklerini ortaya koymaktadır. Bu yönetmelik, Avrupa Çerçeve Yönetmeliği (AB) 1935/2004'te belirtildiği gibi gıda ile temas eden plastik malzemeler için özel bir önlemdir.

(AB) 10/2011 Yönetmeliği, 2002/72/EC Direktifi ve değişikliklerinin, Vinil Klorür Monomer Direktifinin ve migrasyon testi için özel direktiflerin yerini almıştır.

(AB) 10/2011 Yönetmeliğindeki Son Değişiklik:

02 Eylül 2020'de Avrupa Birliği (AB), AB 10/2011 Gıda ile Temas Eden Plastikler Yönetmeliğinde bir değişiklik yayınladı. Değişiklik (EU 2020/1245) 23 Eylül 2020'de yürürlüğe girdi. 23 Mart 2021 tarihinden önce ilk kez piyasaya sürülen plastik madde ve malzemeler, stoklar tükenene kadar 23 Eylül 2022 tarihine kadar piyasaya sürülmeye ve piyasada kalmaya devam edebilir. Bu tarihten sonra işletmeciler, yeni değişiklikte belirtilen şartlara uymak zorundadır.

(AB) 10/2011 Yönetmeliği Şunlara Uygulanır:

 • Sadece plastikten oluşan madde ve malzemeler, ve bunların parçaları
 • Yapıştırıcılarla bir arada tutulan plastik çok katmanlı malzemeler ve nesneler
 • Baskı yapılabilen veya kaplama ile kaplanabilen malzemeler
 • Kapaklarda conta oluşturan plastik katmanlar veya plastik kaplamalar
 • Çok malzemeli ve çok katmanlı madde ve malzemelerde plastik katmanlar

Yönetmeliğin Temel Kapsamları ve Gereksinimleri:

 • Bileşim Gereksinimleri - Plastik madde ve malzemelerin üretiminde yalnızca Yönetmeliğin Ek I'indeki pozitif listede izin verilen maddeler kasıtlı olarak kullanılabilir.
 • Çeşitli Plastik Malzeme Kategorileri İçin Özel Hükümler – Kapaklar ve contala, çok katmanlı plastik malzemeler ve çok malzemeli çok katmanlı malzemeler.
 • Uygunluk Beyanı (DoC) – Üretim ve pazarlamanın tüm aşamalarında (perakende aşaması hariç) uygunluk beyanı gereklidir ve uygun temel belgelerle desteklenmesi gerekir.
 • Test Gereksinimleri - Simulantların (gıda benzeri) ve test koşullarının seçilmesine ilişkin kapsamlı rehberlik dahil olmak üzere toplam ve spesifik migrasyonun test edilmesi için gereksinimler.
 • Risk Değerlendirme Gereklilikleri - Gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelerin üreticisi tarafından Kasıtlı Olarak Eklenmemiş Maddelerin (NIAS) ve bunların risklerinin değerlendirilmesi.

Intertek Nasıl Yardımcı Olabilir?

Gıda ile temas eden plastik malzemeler geliştiren ve üreten şirketlerin yasal yükümlülüklerinin farkında olmaları ve düzenli takip etmeleri gerekmektedir. Intertek uzmanları, (AB) 10/2011 yönetmeliğinin hem düzenleyici hem de teknik yönleriyle ilgili kapsamlı bilgi ve deneyime sahiptir ve bu yönetmeliğe uyum sağlamanıza yardımcı olmak için malzeme/ürün değerlendirmelerinizde yardımcı olabilir. 

Hizmetlerimiz şunları içerir:

 • Malzeme listesi (BOM) ve/veya malzeme formülasyonlarının uygunluk incelemeleri
 • Migrasyon testi programları geliştirmek ve yürütmek
 • Gıda ile Temas Eden Plastikler Yönetmeliğinin 19. Maddesi uyarınca NIAS analitik ve toksikolojik güvenlik değerlendirmeleri
 • Gıda ile temas eden malzemeler için uygun belgelerin ve bir Uygunluk Beyanı’nın (DoC) geliştirilmesi konusunda destek
 • Riski belirlemek ve azaltmak için test stratejilerinin teknik incelemesini sağlamak.
 • Ayrıca, gıda ile temas eden plastik malzemelerde kullanılmak üzere henüz yetkilendirilmemiş maddeler için, (AB) 10/2011 sayılı Yönetmeliğin pozitif listesine eklenecek bir maddenin değerlendirilmesi için Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine (EFSA) gönderilen dilekçeyi desteklemek için hizmetler sunuyoruz.

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.