GIDA İLE TEMAS EDEN MALZEMELERDE MİGRASYON TESTİ

 /></p>
<p class=Kasım 30, 2022

Toplam migrasyon ve spesifik migrasyon dahil olmak üzere gıda ile temas eden malzemelerde (FCM) migrasyon testi çalışmaları, gıda ambalaj malzemelerinin güvenliğini belirlemek ve toksikolojik risk değerlendirmelerini desteklemek için yasal bir gerekliliktir.

Gıda ile temas eden madde ve malzemeler için migrasyon testi, gıda güvenliği ve gıda temas uyumluluğunu sağlamak için oldukça önemlidir. Toksikolojik risk değerlendirmesine dayalı olarak gıda ambalaj malzemeleri için migrasyon limitleri belirlenmiş olup, insan sağlığını korumak için bu maddelerin maruziyetini kontrol etmek amacıyla farklı bölgelerde birden fazla Gıda ile Temas Yönetmeliklerine dahil edilmiştir. Migrasyon, kimyasal maddelerin gıda ile temas eden madde ve malzemelerden gıdaya geçişidir. Dünya çapında birçok yasal mevzuat, gıda ile temas eden malzemelerin migrasyonunun test edilmesi için gereklilikler belirlemiştir.

Toplam Migrasyon Testi

Toplam migrasyon limiti (OML), gıda ile temas eden malzemeden gıdaya veya gıda benzerine (simulant) geçen tüm maddelerin toplamı için geçerlidir. Bu limit, diğerlerinin yanı sıra Avrupa, Çin ve Güney Amerika'daki (Mercosur) gıda ile temas düzenlemelerinde kullanılmaktadır. Özellikle, ABD FDA (Gıda ve İlaç İdaresi), benzer gereksinimler olmasına rağmen bir toplam migrasyon limiti (OML) belirtmemektedir.

Uzman analistlerimiz, toplam migrasyon için koşulların seçimi ve test yöntemleri konusunda rehberlik sağlayan DIN EN 1186 standardına göre gıda ile temas eden madde ve malzemelere, plastiklere migrasyon testi yapmak konusunda deneyim sahibidir.

Spesifik Migrasyon Testi

Spesifik Migrasyon Limiti (SML), tek bir madde veya bir grup benzer madde için geçerlidir. Belirlenen limitler, bir maddenin neden 

olduğu toksikolojik tehlikeye dayanmaktadır. Gıdalarda ve gıda benzerlerinde (simulantlarda) bu maddelerin varlığını belirlemek için analitik teknikler kullanılır. Belirli maddelerin migrasyonuna özgü limitler, farklı kapsamlarda hemen hemen her gıda temas yönetmeliğinde bulunmaktadır. Gıda ile temas eden madde ve malzemeler - plastikler için DIN EN 13130 standardı geçerlidir.

Spesifikasyon Testleri

Gıda ambalajı spesifikasyon testlerinde, maddeler kalite, saflık veya dolaylı olarak migrasyon davranışı ile ilgili özelliklerine göre değerlendirilir. Bu testler, yasa koyucunun gıda ile temas eden malzemelerde başlangıçta bir maddenin kullanılmasına izin vermek için kullandığı spesifikasyonları karşılayıp karşılamadığını doğrulamayı amaçlamaktadır. Spesifikasyon testleri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) Federal Düzenlemeler Kanunu'nun 21. Başlığı tarafından düzenlenen birçok maddeye uygulanır. Çin gıda teması çerçevesi de bu testleri toplam ve spesifik migrasyon gereksinimleri ile birlikte kullanmaktadır.

Migrasyon Testi Gıda Benzeri ve Test Koşulları Seçimi

Gıda ambalajı migrasyon testleri, gıda ile temas eden simulantlarla, kullanım amacına uygun simüle edilmiş test koşulları altında gerçekleştirilir. Hangi test koşullarının ve gıda benzerlerinin (simulant) uygulanabilir olduğunun belirlenmesi, maddenin amaçlanan uygulamasına ve hatta bazen test edildiği mevzuata göre değişmektedir.

Endüstri için zor olan, hangi testlerin hangi durumda ve hangi malzemeye uygulanabileceğini ve ayrıca test için doğru parametrelerin nasıl seçileceğini belirlemektir. Şirketler, testin bir malzemenin uygunluğunu her zaman garanti edemeyeceğinin farkında olmalıdır. Çünkü uygunluk, bir test sonucunun yanı sıra diğer faktörlere de bağlıdır.

Intertek Nasıl Yardımcı Olabilir?

Gıda ile temas eden ambalaj test hizmetlerimizin temel bir parçası olarak, teknik uzmanlarımız gıda ambalajı, mutfak eşyaları, gıda işleme makineleri ve diğer gıda ile temas eden malzemeler için DIN EN 1186 veya DIN EN 13130 gibi ulusal veya uluslararası standartlara uygun migrasyon testi ve spesifikasyon testi yapmak konusunda deneyim sahibidir.

Uzmanlarımız, migrasyon testi gereksinimlerinizi karşılamak için uygun analitik stratejiler ve bu testlerden önce yapılması gereken uygun uyumluluk değerlendirme çalışmaları hakkında, ilgilendiğiniz bölgelerdeki yerel sertifikalar veya akreditasyonlar için gereksinimleri karşılamanıza yardımcı olacak tavsiyelerde bulunabilir.

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

 

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.