FDA ALERJEN ETİKETLEME GEREKLİLİKLERİ

 /></span></p>
<p class=Aralık 13, 2022

FDA (Gıda ve İlaç İdaresi), 29.11.2022 tarihinde alerjen etiketleme gerekliliklerine ilişkin kılavuzlar yayınladı.

Gıda etiketleri, gıda alerjisi olan tüketicileri korumaya yardımcı olan güçlü bir araçtır. Tüketiciler, belirli alerjen etiketlerine bakarak ve içindekiler listesini okuyarak bir gıdada alerjik veya hassas olabilecekleri bileşenlerden kaçınabilirler. Bununla birlikte, tüketiciler bir bileşenin ortak veya olağan adına aşina olmayabilir ve belirli bileşenlerin bir gıda alerjeni içerdiğini veya bunlardan türetildiğini fark etmeyebilir.

Gıda alerjileri ve diğer gıda aşırı duyarlılığı olanları korumak için FDA, şirketlerin paketlenmiş gıda ve içeceklerdeki içerikleri listelemesini zorunlu kılan düzenlemeleri uygular.  Alerjiye veya diğer aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olan belirli gıdalar veya maddeler için daha spesifik etiketleme gereklilikleri vardır. FDA, gıda endüstrisine, tüketicilere ve diğer paydaşlara gıdadaki alerjen tehlikelerini değerlendirmenin ve yönetmenin yolları hakkında rehberlik sağlar.

FDA ayrıca, başlıca gıda alerjenlerinin ürünler üzerinde uygun şekilde etiketlenip etiketlenmediğini kontrol etmek ve gıda tesislerinin üretim ve paketleme sırasında alerjen çapraz kontaminasyonunu önlemek için kontroller uygulayıp uygulamadığını ve önlemek için etiketleme kontrolleri uygulayıp uygulamadığını belirlemek için denetimler ve numune alma işlemleri gerçekleştirir. Sorunlar bulunduğunda FDA, ürünleri geri çağırmak ve tüketicileri uyarmak için kamuya bildirimde bulunmak için firmalarla birlikte çalışır. Ayrıca, FDA'nın ihlal niteliğindeki ürünlere el koyma ve piyasadan kaldırma ya da ithal ürünlerin girişini reddetme yetkisi vardır.

29 Kasım'da FDA, gıda alerjeni etiketleme gereklilikleri hakkında iki kılavuz belge yayınladı. Yeni ve güncellenmiş Soru-Cevap içeren bir taslak kılavuz (1) ve Soru-Cevap'ı önceki baskıdan (Baskı 4) koruyan nihai bir kılavuz (2).

Taslak kılavuz, önceki baskıyı (4. Baskı), 2021 Gıda Alerjisi Güvenliği, Tedavisi, Eğitimi ve Araştırma Yasası (FASTER Act) ve 2004 Gıda Alerjeni Etiketleme ve Tüketiciyi Koruma Yasası (FALCPA) gereklilikleri dahil olmak üzere gıda alerjenlerinin etiketlenmesiyle ilgili yeni ve gözden geçirilmiş soru ve cevaplarla güncellemektedir.

FALCPA, Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası'nı (FD&C Yasası) “ana gıda alerjeni” terimini tanımlayarak ve ana gıda alerjeni içeren gıdaların veya bileşenlerin alerjen kaynağının adıyla özel olarak etiketlenmesini gerektirerek değiştirdi. FALCPA sekiz gıdayı ana gıda alerjeni olarak tanımlamıştı: süt, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, ağaç fıstığı, yer fıstığı, buğday ve soya fasulyesi. FASTER Yasası, diğer alerjenlere ek olarak, susamı 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak şekilde başlıca gıda alerjenleri listesine ekledi ve böylelikle susam ABD'de tanınan dokuzuncu ana gıda alerjeni oldu.

Taslak kılavuz aşağıdakileri içerir;

  • Susam, süt ve yumurtanın etiketlenmesi gibi gıda alerjeni etiketleme gereklilikleri hakkında yeni sorular ve cevaplar; besin takviyesi ürünlerinin etiketlenmesinde başlıca gıda alerjenlerinin etiketlenmesi; ve diğer teknik etiketleme soruları.
  • Ağaç yemişleri, balıklar ve kabuklu deniz ürünlerinin etiketlenmesi gibi nihai kılavuzun önceki baskılarında sunulan bilgileri güncellemek ve açıklığa kavuşturmak için gözden geçirilmiş sorular ve cevaplar.
  • Etiketleme gerekliliklerinin örneklerini gösteren resimler.

Kılavuzun önceki sürümlerinden farklı olarak, sorular ve cevaplar artık A,B,C,D,E şeklinde  beş ayrı bölümde yer almaktadır:

  • A) Genel Bilgiler
  • B) FD&C Yasası'nın Gıda Alerjeni Etiketleme Gerekliliklerine Dahil Gıda Türleri
  • C) Gıda Kaynakları
  • D) FD&C Yasası'nın Gıda Alerjen Etiketleme Gereklilikleri
  • E) Diyet Takviyeleri.

(1) Taslak Kılavuz için tıklayınız.

(2) Nihai kılavuz için tıklayınız.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.