ERUSİK ASİT

 width=

Eylül 8, 2023

Erusik asit (cis-13-dokosenoik asit), 22 karbonlu tekli doymamış bir yağ asididir. Erusik asit insan sağlığına zararları nedeniyle yağlarda ve gıdalarda analiz edilmektedir ve Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği’ndeki limitlerine uygun olması gereken önemli bir parametredir.

 

Erusik asit (cis-13-dokosenoik asit), 22 karbonlu tekli doymamış bir yağ asididir. Kolza; hardal gibi birçok bitkinin de içinde bulunduğu Brassicaceae familyasında yer alan bitki tohumlarında yüksek oranda bulunur ve bu yağ asidi, hardal ve kolzanın tipik bir bileşenidir.

 

Günümüzde erusik asit; birçok ülkenin gıda mevzuatında doğal bir toksin olarak sınıflandırılmakta ve bulunması muhtemel gıdalardaki miktarı sınırlandırılmaktadır. Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği’nde erusik asidin maksimum limiti katı ve sıvı yağlarda ve %5 den fazla yağ ilave edilen gıda maddelerinde %5, diğer gıda maddelerinde (bulunması muhtemel riskli gıdalar) %10 olarak belirlenmiştir. Doğal bir bitkisel toksin olarak sınıflandırılan erusik asit, bu limitler nezdinde sınırlandırılmıştır. Erusik asidin insan sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle gıdalardaki limiti büyük önem arz etmektedir.

 

Kolza yağının piyasadaki yağlardan maliyet yönünde daha uygun olmasından kaynaklı taklit tağşiş olarak yağlara eklenmektedir. Üretim amaçlı kullanılan yağlarda ve paketli ürünlerde analiz büyük önem taşımaktadır.

 

Labaratuvarımızda erusik asit analizini toplam yağ asitleri üzerinden çalışarak sonuçları iletmekteyiz.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.