BAKANLIKÇA BEBEK FORMÜLLERİ VE DEVAM FORMÜLLERİNDE KULLANIMINA İZİN VERİLEN BİLEŞENLER LİSTESİ

 width=

Mart 28, 2024

​“Bakanlıkça Bebek Formülleri ve Devam Formüllerinde Kullanımına İzin Verilen Bileşenler Listesi” gıda işletmecileri tarafından yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile güncellenmiştir.


AÇIKLAMA

Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuklara Yönelik Gıdalar ile Vücut Ağırlığı Kontrolü için Diyetin Yerini Alan Gıdalar Yönetmeliği (Resmi Gazete: 2/7/2019-30819) dayanak alınarak yayımlanmış olan Türk Gıda Kodeksi Bebek Formülleri ve Devam Formülleri Tebliği’nin (Resmî Gazete: 2/7/2019-30819) “Bileşenlerin uygunluğu” başlıklı 7’nci maddesinde aşağıdaki hükümler yer almaktadır;

 

MADDE 7:

(1) Bebek formülü; Ek-1’in 2’nci maddesinde yer alan protein kaynaklarından ve bebekler için doğumdan itibaren uygunluğu genel kabul görmüş bilimsel verilerle kanıtlanan diğer gıda bileşenlerinden üretilir.

(2) Devam formülü; Ek-2’nin 2’nci maddesinde yer alan protein kaynaklarından ve altı aydan büyük bebekler ve küçük çocuklar için uygunluğu genel kabul görmüş bilimsel verilerle kanıtlanan diğer gıda bileşenlerinden üretilir.

(3) Birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen uygunluk, beklenen faydalar ve güvenilirlik hususlarına ilişkin mevcut verilerin sistematik derlemesinin yanı sıra; gerektiğinde, bilimsel çalışmaların tasarımı ve yürütülmesi hakkında genel kabul görmüş uzman kılavuzları takip edilerek gerçekleştirilen uygun çalışmalar yoluyla gıda işletmecisi tarafından kanıtlanır. Bu amaçla; Ek-1 ve Ek-2'de yer almayan bileşenler için gıda işletmecisi tarafından sunulan bilgi ve veriler Bakanlıkça değerlendirilir. İhtiyaç duyulması halinde, Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuklara Yönelik Gıdalar ile Vücut Ağırlığı Kontrolü İçin Diyetin Yerini Alan Gıdalar Yönetmeliğinin 11’inci maddesinin ikinci fıkrası dikkate alınır.

(4) Üçüncü fıkra kapsamında kullanımına izin verilen bileşenler Bakanlık internet sayfasında yayımlanır.

Bebek formülü veya devam formülüne eklenilmesi düşünülen ve Türk Gıda Kodeksi Bebek Formülleri ve Devam Formülleri Tebliği’nin Ek-1 ve Ek-2’sinde yer almayan bileşenler için Bakanlığımıza başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda yapılan başvuru ve değerlendirmeler sunucunda Bakanlığımızca hazırlanan liste Ek’te yer almaktadır. Yeni başvurular sonucunda uygun bulunan bileşenler oldukça liste güncellenecektir.

 

Bileşenler listesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

 

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.