AVRUPA ÇERÇEVE YÖNETMELİĞİ (EC) 1935/2004 ÇÖZÜMLERİ

 width=

Kasım 30, 2022

Intertek, Gıda ile Temas Eden Malzemelerinizin (FCM), Avrupa Çerçeve Yönetmeliği (EC) 1935/2004 kapsamındaki gereksinimlere uyumlu olmasını sağlamanız konusunda size destek olabilir.

Avrupa, gıda ile temas eden malzemelerin (FCM) güvenliği için uyumlaştırılmış bir yasal çerçeve yönetmeliğine ((EC) 1935/2004) sahiptir. (EC) 1935/2004 sayılı yönetmelik, gıda ile temas etmesi amaçlanan tüm madde ve malzemelerin (AB'de üretilen, ithal edilen ve satılan) Çerçeve Yönetmeliğine uygun olmasını gerektirir. Yönetmeliğin 3. Maddesi, gıda ile temas eden malzemelerin gıdaya, insan sağlığını tehlikeye atabilecek veya gıdanın bileşiminde, kokusunda veya tadında değişikliklere yol açabilecek seviyelerde bileşenler salamayacağını belirtmektedir. Ayrıca, gıda ile temas eden tüm malzemeler, (EC) 2023/2006 Yönetmeliğinde belirtilen iyi üretim uygulamaları (GMP) ilkelerine göre üretilmelidir.

 

Plastik, seramik ve rejenere selüloz gibi bazı gıda ile temas eden malzemeler, Çerçeve Yönetmeliğin genel güvenlik gereksinimlerine uygunluğunu göstermenin bir yolu olarak, AB düzeyinde bağımsız uyumlaştırılmış düzenlemeler kapsamındadır. Bununla birlikte, diğer birçok madde ve malzeme için uyumlu bir Avrupa düzenlemesi henüz mevcut değildir.

 

Bireysel Üye devletler ulusal düzenlemeleri kabul edebilir, ancak uyumlaştırılmış özel bir düzenlemenin varlığına bakılmaksızın Çerçeve Yönetmeliğinin genel güvenlik gereksinimi her zaman geçerlidir.

 

Avrupa'da belirli bir önlem kapsamındaki tüm gıda ile temas eden malzemelere, kendileri 

için geçerli olan yönetmeliklere uyduklarını belirten yazılı bir Uygunluk Beyanı (DoC) eşlik etmelidir. Ayrıca, tedarik zincirinde etiketleme veya dokümantasyon yoluyla destekleyici dokümantasyon ve izlenebilirlik sağlanmalıdır. Şirketler, tedarik zincirinde bir adım öncesini ve bir adım sonrasını belirleyebilmelidir.

 

Intertek'in gıda ile temas eden ürünler konusundaki uzmanları, her tür gıda ile temas eden madde ve malzeme için Avrupa FCM düzenlemeleri kapsamındaki çeşitli gereksinimlerin anlaşılmasında rehberlik sağlar. Ayrıca, müşterilerimizin Avrupa Çerçeve Yönetmeliği ile uyum göstermelerine yardımcı olmak için uygunluk değerlendirme programları oluşturma konusunda destek sağlıyoruz.

 

Uygunluk Değerlendirmeleri

 Hizmetlerimiz:

  • Gıda ile temas eden madde veya malzemenin, üretim sürecinde kullanılan tüm maddelerin ve malzemelerin tam listesinin toplanması,
  • AB veya Üye Devlet düzeyinde uyumluluğu sağlamak için madde ve malzemelere uygulanan AB düzenlemelerinin doğrulanması,
  • Uyumlaştırılmış özel bir düzenlemenin yokluğunda Çerçeve Yönetmeliğe yönelik risk değerlendirmesini desteklemek için endüstri kılavuzlarının veya bağlayıcı olmayan kararların mevcut olup olmadığının belirlenmesi,
  • Bir formülasyondaki madde ve malzemelerin kullanılmasına izin verilip verilmediğini değerlendirmek için pozitif liste kontrol edilerek, malzeme listesinin (BOM) gözden geçirilmesi,
  • Malzemelerin gıda ile temas uygulamasının belirlenmesi, (Bu malzemelerle ne tür gıda maddelerinin, hangi koşullarda temas etmesi amaçlanmaktadır?)
  • Migrasyon testi, en kötü koşulların hesaplaması, modelleme, NIAS çalışmaları ve/veya toksikolojik risk değerlendirmelerini içerebilen bir uyum programının tasarlanması,
  • Üretim sürecinin GMP yönetmeliğine (EU 2023/2006) uygun olduğunun ispatlanması,
  • Düzenlemelere uygunluğu belirten ve tüm destekleyici belgelerin yerinde olmasını sağlayan bir Uygunluk Beyanı (DoC) hazırlanması. 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.