MİKOTOKSİNLER

 width=

Şubat 06, 2023

Mikotoksinler, belirli çevre koşullarında bazı küfler tarafından gıdalarda üretilen, toksik sekonder metabolitler olarak ifade edilmektedir. Gıda ve yemlerde bulunan kimyasal etkenler içerisinde insan ve hayvan sağlığını tehdit eden en ciddi tehlikelerden biridir.

Mikotoksin üreten küfler arasında; Aspergillus, Penicillium, Alternaria ve Fusarium türleri yer almaktadır. Değişik küfler değişik mikotoksinler üretirler. Bugüne kadar 400 mikotoksin tanımlanmıştır ancak mikotoksin sayısı sürekli artmaktadır.

Küf üremesi ve mikotoksin oluşumu, ürün kompozisyonu, sıcaklık, nem, havalandırma, insektlerin verdiği zararlar ve küfün spor miktarı gibi birçok faktöre bağlıdır. En önemli faktörler ise sıcaklık ve nemdir.

Bu faktörlerin etkileşimine bağlı olarak gıda ve yemlerde küf ve mikotoksin oluşabilmektedir.

Mikotoksinler, tahıllar ve tahıl ürünleri, kurutulmuş ve taze meyveler, baharatlar, kahve, fındık ve hayvan yemleri gibi gıda ürünlerinde bulunabilmektedir.

Mikotoksinler, gıda güvenliğinin sağlanması açısından kontrol altına alınması gereken önemli sorunlardan biridir.

Doğrudan veya besin zincirindeki birikimleri yoluyla mikotoksinlere maruz kalmak, hem insanlar hem de hayvanlar için ciddi bir sağlık tehlikesi içerdiğinden mikotoksinlerin varlığı izlenmeli ve kontrol edilmelidir.

Ülkeler mevzuatlar (Örneğin; Türkiye – TGK Bulaşanlar Yönetmeliği, Avrupa – EC No 1881/2006 Komisyon Yönetmeliği) ile mikotoksinler için maksimum limitleri belirlemiştir. Piyasaya sunulacak olan gıda ve yem ürünleri için üreticilerin bu yasal limitlere uyması gerekmektedir.

Intertek, son teknoloji laboratuvar tesisleri ve yöntemleri ile gıda, yem ve tarım ürünlerinde mikotoksinlerden;

  • Aflatoksinler (B1,B2, G1,G2 ve bunların toplamı ile M1),
  • Okratoksin A,
  • Deoksinivalenol,
  • Zearaleon,
  • Fumonisin (B1 ve B2),
  • Patulin

varlığını tespit etmek, tanımlamak ve miktarını belirlemek için hızlı ve doğru tarama sağlayarak sizlere yardımcı olabilmektedir.

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 48 52 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.