GIDA KAYNAKLI VİRÜSLER
HEPATİT A - NOROVİRÜS GI/GII

 width=

Mart 03, 2021

Gıda kaynaklı virüslerden olan Hepatit A ve Norovirüs G1/G2, fekal açıdan kontamine olmuş su ve gıdalar vasıtasıyla taşınmakta olup; özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve immün sistemi zayıflamış bireylerde akut rahatsızlıklara ve bazen ölüme sebep olmaktadır.

Bu virüslerin sıklıkla bulunduğu yumuşak meyve ve sebzelerde, Hepatit A ve Norovirüs G1/G2 tespiti analizi akreditasyon kapsamımıza eklenmiştir.

Meyve ve sebze ürünlerinde virüs kontaminasyonu, ürünün yetiştirilmesi aşamasında kanalizasyon sularının tarımsal sulamaya karışması sebebiyle gerçekleşebileceği gibi; işleme, paketleme ve dağıtım aşamalarındaki hijyenik koşulların uygunsuzluğundan ya da enfekte personelin gıda ile temasından kaynaklı da olabilir.

Hepatit A ve Norovirüs G1/G2 enfeksiyonunu takiben gelişen akut hastalıkların spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, üretim ve paketleme aşamasında meydana gelebilecek kontaminasyonu engellemeye yönelik proaktif yaklaşıma ek olarak, gıda tedarik zinciri için de ürün analizlerinin gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Metot

Intertek, yumuşak meyve ve sebze matrikslerinde akredite olarak Hepatit A ve Norovirüs G1/G2 virüsü analizleri gerçekleştirmektedir.

TSE CEN ISO/TS 15216-2 standardı kullanarak, virüsleri gıda örneklerinden izole etmekte ve yüksek hassasiyetli Real Time PCR metodu virüsü tanımlama basamağında başarı ile kullanılmaktadır.

 

Detaylı bilgi için;

+90 212 496 46 46 ya da foodlab.turkey@intertek.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.